Ačkoli byla hormonální jógová terapie původně sestavena pro ženy v menoupauze, její pravidelné cvičení přináší i spoustu „vedlejších účinků“, které byste možná nečekali. Hormonální jógová terapie je holistický léčebný přístup a přistupuje k organismu celostně velmi komplexně. Díky celostnímu přístupu může přinést i takové benefity, které zdánlivě nesouvisí s hormonálním systémem. Není sice všelékem, avšak mocnou medicínou, kterou máme k dispozici. Pro pochopení toho, co umí, byste ji měli prožít se svým nejlepším přítelem – svým vlastním tělem. Při vědomé práci sami na sobě dokážete obsáhnout všechny roviny našeho bytí – fyzickou, emoční a v neposlední řadě i energetickou. Praktikujte hormonální jógu nejméně třikrát týdně a těšte se z nespočtu pozitivních účinků. Pojďme se nyní podívat alespoň na pět z nich.
Hormonální jógová terapie vás naučí lépe dýchat a především prohloubit břišní dech, který většina z nás v dnešní době opomíjí. Na seminářích si osvojíte mnoho nejen dechových technik, které užijete i v běžném životě. Při stresu máme tendenci zadržovat dech a nahromaděné napětí v sobě dusit. Protože dech je devadesát procent úspěchu, je na něj při cvičení kladen velký důraz. Zkuste si během dne svůj dech uvědomit. Kam a jak dýcháte? Malé děti dýchají hlavně do břicha, prokrvují si své orgány a celou břišní dutinu. Protože to je to místo, kde mohou být uloženy naše emoce. Právě dech může být kotvou k prožitku přítomnému okamžiku, k prožitku samotného bytí, ve kterém se nachází děti zatím neovlivněné podmínkami dnešní doby. My dospělí už jsme to zapomněli a dýcháme hlavně povrchově, v hrudníku. A to je škoda, nemyslíte? Bez jídla, dokonce i bez vody dokážeme nějaký čas být. Bez kyslíku, tedy bez dechu nikoliv. Je jedním z nejmocnějších léčiv v celém Vesmíru. Je našim průvodcem a nejlepším přítelem, který nás provází životem. Mějte to vždy na paměti.
Ruku v ruce s lepším zvládání stresu jde i veselejší pohled na svět. Zařazením hormonální jógy do své denní rutiny se z vás stane emočně silnější a vyrovnanější člověk. Místo toho, abyste hledali pocit bezpečí a síly někde venku, naučíte si ho vytvořit uvnitř sebe. Díky fyzickému cvičení se uvolňuje serotonin, známý to hormon štěstí. Relaxace na závěr sestavy harmonizuje energii a čakrální systém. Je „výplatou“ a benefitem, který přichází po „odvedené práci“, díky předchozí fyzické aktivitě. Kdo by chodil do práce jen tak a pak si nepřišel pro adekvátní odměnu, výplatu? No, ne? Díky relaxaci uvolníte celé tělo a přenesete své vědomí do pocitů, myšlenek, emocí – dovnitř svého těla. V této chvíli dobíhají veškeré účinky z předchozí praxe sestavy, dáte průchod nastartovaným ozdravným procesům, které jste cvičením sestavy opravdu aktivovali.
I několik minut vědomé denní praxe, jako je například jóga, pomáhá zvýšit váš energetický potenciál. Unikátní souhra dechu a fyzického cvičení probouzí i hlavní energetická centra – čakry v těle. Uvádí se, že 7 hlavních čaker je napojeno na fyzické úrovni na endokrinní systém. Za naši energetickou zásobárnu jsou považovány nadledvinky a s nimi související kořenová čakra Muladhára. Kořenová čakra řídí pradávnou reakci boj–útěk, která uvádí do činnosti nadledvinky. Při cvičení hormonální jógy stimulujete i toto energetické centrum. Zůstaňte pozitivní a otevření novým příležitostem, tím se kořenová čakra posílí, objevíte stálost a vnitřní sílu.
Sedavé zaměstnání je pro spoustu z nás denním chlebem. Z dlouhého sezení bolí záda, ochabuje nám břicho a pánev se neprokrvuje. Jako každá jóga, i ta hormonální posiluje a tvaruje vaší postavu. Krása hormonální jógy spočívá i v tom, že praktikovat ji může kdokoliv bez předchozích zkušeností. Může být cestou, jak si k józe jako takové takříkajíc „přičichnout“ a objevit přínosy jógy jako samostatné filozofie. Vydržte cvičit pravidelně alespoň 3 měsíce a můžete se těšit z pohledu nejen do zrcadla. Ásány v každodenní sestavě, jako jsou například „poloviční svíčka“ nebo „5 vln pro krásu“, intenzivně procvičují střed těla, především však omlazují organizmus. Díky nim získáte navíc vzpřímenější postavu a pevnější bříško. Cviky vás mohou zbavit bolestí zad a možná ztratíte na váze i nějaké to kilo. Každopádně prohloubíte možnosti, které má naše tělo k dispozici.
Trápí-li vás nepříjemné mravenčení nebo dokonce zhoršená citlivost na dlani či prstech, může se jednat o syndrom karpálního tunelu. Vzniká utlačováním středového nervu při průchodu zápěstním tunelem. Tyto problémy mohou narůstat při stereotypních, jednostranně zaměřených pohybech, jako je například pro nás nepřirozené klikání na myši či skrolování po obrazovce telefonu. Hormonální jóga je účinnou metodou, která může pomoci od mnoha zdravotních problémů, syndromu karpálního tunelu nevyjímaje. Při fyzickém cvičení posilujete předloktí a při stimulací bodů na zápěstích se věnujete i prevenci onemocnění karpálního tunelu. Současně jsou zde i akupresurní body pohlavních orgánů.