A teď už spi aneb Jak podpořit své usínání

Spát jako dudek, to je si přejeme všichni. Dobře se vyspat je dobrým odrazovým můstkem do nového dne. Kvalita spánku ovlivní naše celkové rozpoložení, a tedy náladu i vztahy s lidmi kolem sebe. Jenže ne vždy je nám dobrý a hluboký, ničím nerušený spánek dopřán, a tak bych vám ráda dala pár tipů na rituály, kterými můžeme své usínání či spaní podpořit.

Rituály pro usínání

Pokud se nám špatně usíná, byť třeba jen při úplňku, je dobré udělat si rituál, který nám bude příjemný. Některé absolventky mých kurzů hormonální jógové terapie si navečer zacvičí celou sestavu hormonálky, jejíž závěrečná meditace je na proces usínání dobře připraví.
Spánek můžeme podpořit třeba sypaným heřmánkovým čajem, který je dobrý vnímat i dotekem, přivonět si k němu… Mně osobně se osvědčil římský heřmánek, který si dávám do difuzéru a který na mě má ztišující a uvolňující účinky.

Zajímavým rituálem před spaním může být snížení světelného spektra čtyři až pět hodin před usínáním. V tuto dobu už nezapínáme světla, která míří od stropu, využíváme spíše lampiček. Eliminujeme co nejvíce modré světlo. Vhodné je oranžové nebo používejme červené filtry, čímž podpoříme i tvorbu hormonu spánku – melatoninu.

Dechové techniky pro zklidnění

Zaměřme se také na dechové techniky, neboť dech je nejhlubší mantrou, lepší ještě nikdo nevymyslel. Uvádí nás do přítomného okamžiku, protože nemůžeme dýchat v minulosti ani v budoucnosti, dýcháme tady a teď.

Jednou ze zklidňujících dechových technik je takzvaná Chandra bedana, kdy dýcháme výlučně levou nosní dírkou. Nadechujeme se na tři doby, vydechujeme na pět dob. Ležíme při tom na pravém boku, ale můžeme i sedět. Nebo se nadechujeme na tři doby a vydechujeme na šest dob nebo dýcháme v rytmu nádech na čtyři doby, zadržíme dech a po nádechu na sedm dob, vydechujeme až na osm dob.
Důležité je, aby dlouhé zádrže dechu nedělali ti, kdo mají potíže s vysokým krevním tlakem nebo se srdcem.

Dobrou usínací technikou, případně když se v noci probudíme, je lehnout si na tvrdou zem, pozorovat pár minut svůj dech, a když začneme cítit, že usínáme, tak si lehnout do měkké postele. Pomohou ale i špunty do uší či masky na oči, které podpoří ono ztišení a stažení se do nitra.

A to nejdůležitější na konec – vyhněme se mentálnímu přežvykování. Vždy nezapomeňte sami sobě připomenout, že je vše v pořádku, vše dopadne, jak má. Usínejme s čistou hlavou, klidnou myslí, nezapomeňme si říci: Poradíš si s tím jako vždycky, teď už spi.


TIP: Při úplňku se mnohým víc než kdy jindy zdají lucidní sny, tedy takové, při kterých si ve spánku uvědomujeme, že jsme ve snu a můžeme v něm sami něco tvořit. Cítíme-li ve snu něco negativního, můžeme si dát nějaké pozitivní afirmace či sugesce a změnit to, jak nám je. Dobré je si druhý den také zapsat vše, co si ze snů pamatujeme, abychom mohli nahlížet na to, co se nám zdálo, a třeba najít nějaké otázky. Časem, nemusí to být hned. Nemusíme nic hodnotit, jen se zamyslet, pozeptat se, co vám to asi tak má přinést?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.