Holky, na momentík: Jak dát hormony do latě, hned co začnou vystrkovat růžky?

Časy se mění a začíná se měnit i cílová skupina klientek, které se ptají na hormonální jógu, a navštěvují mé kurzy hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues. Přibývají totiž teď více i mladé dívky a slečny, které vlivem rozbouřených hormonů trápí spousta estetických, zdravotních, ale psychických obtíží. Jsou jimi špatná kvalita pleti, akné, suché a lámavé vlasy, nekvalitní nehty, nepravidelná menstruace, úzkost, nervozita, pocity marnosti, ale i depresivní stavy. Dívky jsou často kvůli hormonální nerovnováze vyloženě nespokojené ve svém těle, ale i samy se sebou. A to vede k mnoha psychickým a fyzickým potížím, dokonce k úplné ztrátě menstruace. Čím to je, a může i tady hormonální jóga opravdu pomoci? Může. A děje se tak.

Dávno už neplatí, že hormonální jógová terapie je tu jen pro ženy starší 35 let, a proto cítím potřebu něco málo k tomuto tématu napsat… Zatímco u mužů se hladina hormonů časem zklidní, my ženy takové „štěstí“ nemáme. Pořád nám to lítá jak na houpačce, prakticky celý život. Jen v každé jeho etapě se hormonální nerovnováha projevuje různě. Něco jiného řeší ženy po třicítce, něco jiného čtyřicátnice a něco jiného ženy, které už procházejí menopauzou, o tom jsme si psali minule.

Když s námi mlátí hormony
Nejčastější příčinou všech našich fyzických, estetických i emočních potíží bývá hormonální nerovnováha, která dovede nadělat pořádnou paseku. Hormony v našem těle jsou totiž kapitolou sama pro sebe, a proto bychom jejich fungování měly chtít trochu porozumět. Protože když porozumíme tomu, jak funguje naše tělo, a jak jsou spolu všechny roviny propojeny, pochopíme sebe. A čím víc se začneme chápat a mít se rády, čím dřív začneme pečovat o své tělo i duši, tím lepší bude kvalita našeho života. Celkem jednoduchá rovnice. Jen je v dnešním světě těžké se tak trochu dopočítat výsledku.

Pořád někam chvátáme. Neumíme zpomalit, ani se zastavit.

Posloucháme cizí řeči, místo abychom poslouchaly svoje srdce, svůj vnitřní hlas. Svoji intuici.

Nasáváme stovky informací denně, některé nám spíše ubližují, ale stejně to tak děláme od první chvíle, co ráno otevřeme oči.

Místo, abychom si dopřály dobrou snídani, soustředily se na své nitro a potřeby, tak sledujeme, co dělají druzí na sociálních sítích.

Neumíme vypnout. Zastavit se.

Pohled na sebe samu hodnotíme podle toho, co o náš říkají druzí.

Jíme v poklusu, nejíme všemi smysly, málo pijeme…


Vysypala jsem to tady na vás, ale je to důležité. Protože všechny tyto každodennosti když se nakupí, tak dříve či později způsobí, že se náš hormonální systém někde rozhodí, někde se něco zadře, energie přestane proudit jak má a do míst, kde je jí potřeba. Začne to skřípat jak rozvrzané housle.

Jak spolu hormony spolupracují

Uvědomme si, že hormony stojí za každou každičkou funkcí v našem těle a jejich nerovnováha se projevuje v každé oblasti, která nás jen napadne. Hormony ovlivňují metabolické děje, menstruační cyklus a v neposlední řadě nervový systém. Jak často my ženy (ale i muži) z legrace říkáme, že za naše chmury a špatnou náladu můžou hormony. Inu, ona je to legrace jenom tak půl. A v době dospívání a vstupu ženy do cyklického života, tedy započetím menstruace, to není legrace, ale prostý fakt.

V životě dívek a žen hraje asi největší roli hormon estrogen, který tvoří a produkují naše vaječníky. Spolu s progesteronem a relaxinem regulují vývoj a fungování ženských orgánů a také naši plodnost. Regulují celý menstruační cyklus. Hormon relaxin uvolňuje svaly pánevního dna a vazů v období těhotenství. Dalšími hormony, jejichž nerovnováha se projevuje okamžitě na fyzické i emoční úrovni, jsou serotonin a melatonin, které produkuje epifýza. Serotonin a melatonin komunikují s vaječníky, varlaty, štítnou žlázou i nadledvinkami. A z pohledu jógy či ajurvédy vytváří epifýza neboli šišinka jakýsi most mezi fyzickým a jemnohmotným tělem, které se skládá z mentálního, emocionálního, astrálního i éterického těla. Zní to složitě? Ale není. Důležité je uvědomit si, že všechno spolu souvisí, naše psychika a tělo jsou spojené nádoby, a jedno bez druhého nefunguje.

Hormonální jóga jako pomoc, ale i prevence

Hormonální jógová terapie je úžasná cvičební metoda, která skutečně a prokazatelně vylaďuje hormony v našem těle, a pomáhá k vyšší kvalitě našeho života. Není ale všespásná a bez pravidelného cvičení se výsledky dostavují těžko. Jak se říká, bez práce nejsou koláče, a to ani v hormonální józe. Když této unikátní sestavě dáte šanci, tak dáte šanci především sobě samé. Její výhodou je, že nemusíte na kurzy někam docházet. Až se ji během jednodenní semináře naučíte a časem osvojíte, tak si ji doma pak už cvičíte podle své chuti a možností. Někomu to vyhovuje ráno, někomu večer.

Hormony, když jsou v rovnováze, mají velkou moc

Po zajetí mi klientky píší, že jim to trvá něco málo přes půlhodinku, ale to nejdůležitější, co píší je, že jsou spokojenější. Holky mi píší, že mají hezčí pleť, líbí se samy sobě, že už nejsou tak náladové. Že si jejich proměny všímá i okolí. Tak velkou moc mají naše vlastní hormony, když jsou v rovnováze. Díky cvičení a díky sobě samé se slečny a dívky dostávají do fyzické, emoční a energetické pohody a všechny mají jedno společné: mají se rády! Přidáš se k nim?

„Hned druhý měsíc jsem dostala velmi silnou očistnou menstruaci, něco takového jsem ještě nezažila. Špinění před menstruací se mi postupně zkrátilo na 2 dny, po menstruaci na 1 den. Po cca 4 měsících jsem zjistila, že mám menstruaci téměř bezbolestnou. Až zpětně jsem si uvědomila, že se mi postupně úplně vytratila bolest hlavy, kterou jsem měla velmi často. Cvičením si mi hodně zlepšily nehty a vlasy. U vlasů je to možná subjektivní pocit, ale nehty mám velmi pevné, takové jsem nikdy neměla. Co se týče pleti, nikdy jsem neměla problém s akné, nicméně při cvičení HJT jsem před menstruací přece jen nějaký pupínek na tváři měla. Nic hrozného, vždy tak maximálně 1-2, ale překvapilo mně to, před cvičením jsem nic takového nepozorovala.“

Dana, absolventka kurzu hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.