Rovnováha hormonů v těle udržuje v rovnováze i tvůj život. A naopak

26.8. 2022Šárka Simonidesová3800x0

Jistě už jste měly ve svém životě jak šťastné, tak i méně šťastné dny. Určitě jste i postřehli, že když jste samy šťastné, tak se vám ve všem líp daří a máte pocit, jako byste byly napojeny na nějaký nevyčerpatelný zdroj energie. Kolikrát se vám zdá, že nepotřebujete vůbec spát. Tak jako některé ženy, které potkáváte na ulici a které mají rohlík ve tváři, a jsou na první pohled v pohodě. Mají podobné životní podmínky, partnery. Prostě na první dobrou skvěle zvládají podobnou práci jako máte vy, domácnost, vztahy s přáteli a rodinou, a ještě mají čas na své koníčky. Nejsou, jak se říká, v křeči. Čím to? Protože pokud tělo a mysl nejsou v křeči a napětí, zaznamenáte úlevu od různých, tzv. neduhů. Vy si třeba v duchu říkáte, jak to sakra dělají, kde na to berou čas a energii, jak to, že jsou pořád tak milé?

Někdy už jen malá porcička radosti vás osvobodí od různých omezení, která si někdy tvoříme i my samy, a dodá energii nejen, co se výkonnosti týče. Pokud se necítíte ve své kůži, mohou na tom mít velký podíl vaše hormony. Z pohledu nejen TČM, ale i východní medicíny – pokud se objeví nějaké dysbalance v těle a emocích, tak je třeba tyto neduhy nejprve řešit vhodným cvičením, pohybem a změnou dietetiky, tedy stravou. Následně pak přistoupit k dalším podpůrným technikám, bylinkám, doplňkům stravy aj. Tak se pojďme na ty „hormony“ kouknout pod lupou.

Dostatek energie, dobré nálady i dobrého sexu. To za vyladěné hormony stojí

Možná si to jen těžko dokážeme uvědomit, ale hormonální rovnováha rovná se v podstatě životní pohoda. Jistě, je to velmi zjednodušená, přesto poměrně výstižná definice. Když naše tělo trápí hormonální nerovnováha, tak nejenže nemáme dostatek energie, ale odskáče to i naše psychika, fyzička, vztahy i práce. Rozhodně se tedy vyplatí věnovat jí pozornost. Dostatek energie, entuziazmu, dobré nálady v průběhu dne a na jeho konci dobrý sex a bezproblémový spánek, to všechno nám za to stojí.

Méně romantický a více odborný popis hormonální rovnováhy může být ten, že endokrinní systém je soustava žláz, orgánů, které vylučují nositele informací (posly zpráv) čili hormony přímo do krevního řečiště. Existují současně i žlázy s vnější sekrecí, takzvaný exokrinní systém, který vylučuje sekrety jako slzy, sliny nebo pot, pomocí různých kanálků. Třeba slinivka břišní zastává obě funkce.

Endokrinní systém v životě ženy stojí za vším

Endokrinní systém produkuje skutečně velké množství hormonů, které se navzájem ovlivňují, a společně s nervovým systémem mají na svědomí všechny procesy v těle. Stojí za vším. Ovlivňují naše orgány, metabolické procesy, což je důležité, protože jak nám fungují metabolické procesy, takovou kvalitu života prožíváme. Ovlivňují náš menstruační systém, ovlivňují psychiku, ovlivňují naše emoce. Pokud je produkce hormonů ideální, jsme jednoduše řečeno v pohodě. A to my chceme, no ne? A ať už se nám to líbí, nebo ne, tak jakýkoliv systém je tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek. Tedy i v endokrinním systému, pokud nějaký hormon přestane nosit informace, nebo je jeho produkce nedostatečná, tak se to projeví i jinde. Uvědomme si, že tělo je neskutečná továrna, která pro nás pracuje bez přestávky 24 hodin 7 dní v týdnu po celý rok. Ve chvíli, kdy nějaký článek nebo část přestane dělat svoji práci, projeví se to i v jiných částech a je třeba tento slabý článek podpořit, aby naše továrna fungovala, byla v pohodě a my taky.

Slovo hormon pochází z řečtiny a znamená pohánět. Hormon je tedy cosi, co dává do pohybu různé procesy uvnitř našeho těla. Ženy (i muži pochopitelně) si na své hormony vzpomenou právě ve chvíli, kdy začínají vnímat vnitřní nerovnováhu, ať už se cítí abnormálně vesele, nebo sklíčeně. My ženy na hormony často svádíme své nálady… A kolikrát jste během svého dospívání slyšela: „s tebou ty hormony zase mlátí…“

Jak mocné jsou naše hormony

Hormony štítné žlázy jsou vratkým strašákem v poli, kterého je dobré mít pod dohledem. Štítná žláza velice citlivě reaguje na vnější změny, jako je stres a málo spánku. Sníženou funkci štítné žlázy poznáte podle toho, že ručička vaší váhy začne ukazovat bezdůvodně stále více a energie budete mít stále méně. Pokud se přidá zimomřivost, vypadávání vlasů a sex se pro vás stane cizím slovem, je to jasné. Pokud naopak začnete nevysvětlitelně hubnout, budete mít zrychlený tep, nebudete moci spát  a budou vás trápit pocity horka a nervozita, pak je funkce vaší štítné žlázy zvýšená. Ani jedna z variant není v pořádku, opět je třeba dosáhnout hormonální rovnováhy. 

Estrogeny – Stojí za naší ženskostí. Mají vliv na to, jak plné máme boky, zdravou pleť a silné kosti. Tyto pohlavní hormony zajišťují vývoj primárních a sekundárních pohlavních znaků a také mají vliv na průběh celého menstruačního cyklu. Pokud je hladina hormonů v našem těle nízká, je na nízké úrovni i naše pozornost a pohoda. Přichází chronická únava, výkyvy nálad, ale i úzkosti, nebo dokonce deprese. 

A pak tu máme Progesteron. Ten  každý měsíc připravuje dělohu na uhnízdění oplodněného vajíčka. Ovšem jeho hlavní role přichází během těhotenství, kdy díky jeho vysokým hodnotám v tomto období nedochází k menstruaci. Progesteron připravuje mléčné žlázy a pomáhá od předčasných kontrakcí. A opět – velmi silný vliv má na naši náladu.

Testosteron je velmi často spojovaný s muži. Je to jejich nejdůležitější hormon, díky kterému jim roste svalová hmota, ochlupení, celková proporce těla, počet spermií i míra plodnosti. A vůbec libido jako takové. Nicméně i ženy produkují v malé míře testosteron. Pokud se to zvrtne a tělo začne produkovat testosteronu více, můžou nastat problémy. A těmi jsou chloupky, kde je nechcete, v hustotě, kterou rozhodně neoceníte, ale také mastnota pleti, se kterou se zdá být každý boj prohraný. Zvýšená hladina testosteronu v ženském těle stojí také za nepravidelnou menstruací, ale i neplodností. 

Prolaktin, tak ten šéfuje prsa. Ovlivňuje růst prsních žláz a také produkci mléka u kojících žen. A opět, musí ho být tak akorát – musí být v rovnováze. Pokud je ho v těle moc, brání uzrávání vajíček, ovulaci, a tím tlumí menstruační cyklus. Prolaktin hraje velkou roli v celém našem životě už odmalička. Má vliv na imunitu a rozhoduje o tom, jak moc vyrosteme. Ale svádět na něj můžeme také bolesti hlavy, osteoporózu nebo pokles touhy na sex. Za zvyšováním hladiny tohoto hormonu stojí velmi často to, že si na sebe neuděláme čas, že žijeme hekticky, ve stresu, že jsme nervózní.

Řekni mi, jak žiješ…

Představme si například ženu, která tráví svou pracovní dobu na kancelářské židli, popřípadě za volantem. Nemá čas se v klidu, zdravě a pravidelně najíst, a když už, tak do sebe ve spěchu nasouká nějaké průmyslově zpracované jídlo a zaběhne si v každé pauze na cigaretu, aby si aspoň trochu od stresu oddechla. Málo spí, málo se hýbe. Nebo naopak dře jako kůň od soumraku do úsvitu, při změně směny naopak. Žije ve městě plném znečištěného vzduchu, z kohoutku jí teče nekvalitní voda, na obličej a tělo si plácá kosmetiku s toxickými látkami a každé ráno, let nepočítaje, spolkne antikoncepční pilulku. A když má hodně „štěstí”, zajde s kamarádkami o víkendu na pořádnou pařbu, kde množství a rychlost konzumace obsahu sklenic způsobí, že tento den může ze života takřka škrtnout. Pije i proto, že má nezdravé vztahy a nezpracovaná traumata, na která jí pomáhá tento způsob „vypnutí” zapomenout, dokud se násobně, společně se střízlivěním, nevrátí. Tak přesně tohle je prototyp ženy, která s největší pravděpodobností má, nebo si může zadělávat na hormonální nerovnováhu. 

Od 35 let dochází k pozvolnému poklesu ženských pohlavních hormonů

U žen dochází k pozvolnému poklesu ženských pohlavních hormonů od třicátého pátého roku a největší pokles přichází před menopauzou a v období menopauzy.  Právě od 35. roku je ženám doporučeno cvičit hormonální jógovou terapii dle Dinah Rodrigues jako prevenci před hormonální nerovnováhou a jejími symptomy, když už nastane. Hormonální jógovou terapii vymyslela primárně Dinah Rodrigues pro ženy v menopauze, ale poměrně brzy se ukázalo, že má spoustu dalších benefitů a velice příznivých vedlejších účinků.

Nástrahy hormonů v reprodukčním období ženy

Právě tady je žena nejcitlivější. Právě tady hrají hormony roli nenahraditelného pomocníka, ale i nejzákeřnějšího zrádce. Výraznými hormonálními poklesy a vzrůsty prochází během menstruačního cyklu, ale také v těhotenství. Během porodu odchází z těla placenta, která produkuje hormony důležité k zachování těhotenství. Tím ovšem dochází k obrovskému poklesu hormonálních hladin. I proto jsou ženy po porodu lidově řečeno „hájené” a pozornost a pochopení ze strany okolí je tou největší pomocí. Je možné se na tato období také připravit. I tady pomůže hormonální jóga, ale i jakákoli jiná, a zejména pak to, že si na sebe žena udělá čas. Že si každý den dá rande sama se sebou, že se sama sebe zeptá, jak se cítí, že se koncentruje na své orgány a věnuje jim vědomou chvíli. I to je prevence, která hraje zásadní roli. Sestava hormonální jógové terapie zvyšuje také přirozenou laktaci.

Varovné signály

Narušení hormonální rovnováhy se projevuje hned několika způsoby. Symptomy bývají často velmi otravné a můžou vás v životě nejen obtěžovat, ale i omezovat. Asi nejlépe my ženy poznáme hormonální nerovnováhu na své psychice i na menstruaci.

Mezi nejčastější projevy a potíže spojené s hormonální nerovnováhou patří
– nepravidelná menstruace, ztráta ovulace, bolestivá menstruace, neplodnost, syndrom polycystických vaječníků (PCO), snížená funkce štítné žlázy, potíže s otěhotněním, nízké libido, vaginální suchost, emoční výkyvy, únava, špatné myšlení, zapomínání, přibývání na váze, pocity marnosti, beznaděje, kritiky, akné, špatná kvalita vlasy, pleti, kůže, svědivost. V menopauze časté návaly horka, bolesti hlavy, ztráta smyslu života.

Jak problémům předcházet?

Určitě si teď říkáte, že to je jasné, zkrátka přesně takto nežít. A máte pravdu, přesně tak jednoduché to je. Pokud nechceme, aby nás hormonální výkyvy dohnaly, měly bychom si každý den vymezit čas pro sebe, při kterém se budeme věnovat jenom sobě. Je to dřina, ale zkuste to.  JISTĚ VE SVÉM OKOLÍ MÁTE ŽENY, NEBO JE POTKÁVÁTE, KTERÉ MAJÍ ROHLÍK VE TVÁŘI A JSOU V POHODĚ. Otevřete dveře a pusťte do svého života pravidelně aktivity, které vám přinášejí radost. Zkuste mít každou část života v co největší rovnováze, od všeho něco: trochu práce, trochu zábavy, trochu relaxování. Zkrátka prožijte den tak, abyste jím neproběhly v potu tváře, ale s úsměvem na tváři. To, že to není možné každý den, není pravda, vždyť to každý den nemusíte dělat hodiny. Někdy stačí i to, že si věnujete plnou pozornost a že si v mysli jen pomyslně zavoláte, jako své nejlepší přítelkyni a zeptáte se samy sebe: Jak se dnes máš? Trvejte si na SOBĚ. Trvejte na času pro SEBE, ať už formou cvičení, šálku dobrého čaje s kamarádkou nebo dobré knihy, která vám buď zvedne náladu, nebo rozšíří obzory.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.