Energie prvku oheň kulminuje nejvíce v létě a podle čínského kalendáře začíná léto už začátkem května. Léto je období, kdy všechno bují a krásní. Pozorností bychom měli být vně a zajímat se o okolní svět.
V tomto období bychom si měli také užívat dlouhých dní, spávat později a vstávat s rozbřeskem. Když bude naše duševní nálada rozjásaná, náš duch bude rozkvétat a čchi volně vystupovat ven.
Srdce patří elementu ohně a emoci radosti. Podle tradiční čínské medicíny je srdce „císařem“ mezi orgány. O svých „poddaných“ orgánech má přehled a vnímá všechny jejich poruchy. Harmonie srdce se odráží i na ostatních orgánech a naopak chorobný stav srdce způsobuje nerovnováhu mezi činnostmi orgánů.
Srdce zodpovídá za proudění krve, ovlivňuje také skladiště krve – kvalitu tepen, žil a vlásečnic. Za minutu přefiltruje 5 litrů krve. Zajímavostí je, že ženské srdce bije rychleji než mužské. Když čchi proudí bez překážek, i krev je zdravá a má správnou konzistenci. Cévy jsou pružné a dobře průchodné.
Srdce je zodpovědné i za tvorbu krve. Není na to samo. Spolupracují s ním slezina, která vytváří energii z potravy a plíce, které vytváří životodárnou esenci ze vzduchu. Tyto dvě ingredience se v srdci přimíchávají do krve a navyšují její objem. Proto je pro dostatek krve nutné přijímat kvalitní stravu a dýchat hodně čerstvého vzduchu.
Zdravá červená barva v obličeji signalizuje dobrý stav srdce, naopak tvář pobledlá věstí slabý a jemný puls. Při srážení krve a blokování žil se objevuje popelavá tvář, modrofialová barva jazyka a rtů a tíživý pocit na srdci.
Stagnaci čchi v srdci způsobuje žal, obavy a pocit viny. Na fyzické úrovni se energetická blokáda projevuje bušením srdce, slabostí a chladu v končetinách, nechutenstvím, napětím na hrudi, podrážděností a duševním neklidem. Nevyrovnaná energie srdce může způsobovat noční pocení nebo pocení i při malé námaze. Někdo může trpět na nespavost a silné pocity žízně.
Srdce rozhání krev a tím i živiny a kyslík do všech částí těla. To je fyzická část srdce. Tradiční čínská medicína ale srdci připisuje i duševní vlastnosti. V srdci sídlí duch Shen, naše psychika či spirituální vědomí. K jeho přirozeným vlastnostem patří láska, soucit a moudrost.
Nehmotná podstata srdce – duch Shen se podle taoistické filosofie projevuje na dvou úrovních. Na té první jako prvotní kosmické vše prostupující vědomí, o které přicházíme momentem narození, na té druhé jako „poznávající duch“, který představuje naše běžné vědomí. Tento duch je podřízen biologickým zákonům, potřebuje být neustále doplňován čchi a krví, která ho vyživuje a obnovuje. Odtud známé „ve zdravém těle, zdravý duch“.
Hlavní emocí srdce je radost. Přirozená zevnitř vycházející radost je pro srdce prospěšná. Naopak radost nadměrná, bezdůvodná nebo předstíraná srdce oslabují a způsobují nepokoj. Při prázdnotě energie se dostavuje smutek a melancholie, srdce je jakoby uzavřeno do sebe a brání uvolňování energie.
Kvalitou srdce je úcta, bezpodmínečná láska a respekt vůči okolí. Radujte se z úspěchů druhých, pochvalte kamarádku nebo kolegu a tolerujte na druhých i ty vlastnosti, které vám osobně nevyhovují. To, jak vnímáme ostatní, se odráží zpět do naší životní reality a schopnosti radovat se ze života.
Schopnost milovat se netýká jen vztahů s našimi blízkými, ale i vztahu k sobě samému. Učte se mít rádi a důvěřujte si, vaše sebevědomí a energie vašeho srdce poroste. Žijete-li život ve smysluplných vztazích a váš duševní život je vyrovnaný, děláte pro své srdce úplně to nejlepší.
Taoisté říkají, že kdo mluví příliš mnoho a rychle, zbytečně ztrácí energii srdce. Energie srdce se projevuje v jazykovém projevu i způsobu, jakým mluvíme. Srdce má totiž přímé spojení s jazykem. Je jeho vnějším vývodem a odráží jeho stav.
Pokud čchi srdce může volně proudit, jazyk má zdravou barvu, přirozenou pohyblivost, dobře rozeznává chutě a srozumitelně artikuluje. Při chorobném stavu může dojít nejen k barevným změnám na jazyku, ale i k poruchám řeči jako je koktavost.
Dráha srdce začíná v hrudníku a rozděluje se do tří větví. Z největší části probíhá po vnitřní straně ruky až na špičku malíčku, kde se spojuje s meridiánem tenkého střeva. Další větev klesá dolů do tenkého střeva a třetí vede nahoru přes hltan až k očím.
Srdce je nejvíce aktivní od 11 do 13 hodin a srdce je v tuto dobu i nejvíce náchylné k infarktu. Měli bychom se vyhýbat nadměrné tělesné zátěži, stresu i příliš těžkým jídlům. Lepší je dát si šlofíka nebo se jít projít. Nejslabší aktivitu srdce vykazuje mezi 23 a 1 hodinou v noci.
Není náhodou, že v květnu a červnu jsou zrají červené plody jako jsou jahody, maliny či třešně. Červená povzbuzuje funkci srdce a krevní oběh. Rostliny obsahující červené barvivo posilují vůli a vytrvalost.
Jídelníček pro nadcházející letní období by měl být chladné a osvěžující povahy, jídla bychom měli upravovat jenom krátce a šetřit solí. Dopřejte si kupu čerstvé zeleniny a sezónního ovoce, pohanku, amarant nebo červené fazole. Blahodárné potraviny pro srdce jsou čekanka a bobkový list.
Oblíbené grilovačky nebo smažení dodávají do těla horký jang, který je škodlivý především pro horkokrevné jedince, kteří ho mají nadbytek. Když už si dopřejete porci grilovaného masa, dejte si k němu i dostatek ochlazující čerstvé zeleniny.
Pomoci vašemu srdci můžete i mediciálními houbami. Reishi pomáhá srdci nejen po psychické stránce, ale je doporučována i u řady kardiovaskulárních problémů. Vyživuje srdce a tím harmonizuje a zklidňuje duši Shen. Je možné ji použít u lehkých stavů depresí, úzkostí, celkové neukotvenosti či nespavosti.
Uvelebte se v sedu s pokrčenýma nohama. Chodidla spojte a paty přitáhněte co nejblíž k tělu. Obejměte chodidla propletenýma prstama a s nádechem narovnejte záda. Všimněte si, zda vám netuhnou bedra, zádové svaly nebo šíje. Prodýchejte a prociťte tah v napnutých pažích až k malíčku.
V příštím díle se můžete těšit na pokračování našeho seriálu věnujícímu se orgánům a orgánové sestavě, tentokrát na téma tenké střevo. Léto je elementem ohně a další ohnivým orgánem úzce spojeným se srdcem je tenké střevo. Proto se mu budeme v červnu podrobně věnovat.