Ukrajujeme druhý měsíc roku 2021 a já si pro vás chystám článek o tom, kolik, komu a na co přispívají jednotlivé zdravotní pojišťovny svým pojištěncům. Abyste třeba něco ušetřily… Dobrou zprávou je, že na kurzy jógy jako pohybovou aktivitu přispívají. A teď ta druhá zpráva. Ta horší, nebo možná smutnější, vzhledem k situaci, která ovládá naše životy bezmála rok, a v níž se snažíme aspoň nějak žít. Na online kurzy se u mnoha zdravotních pojišťoven příspěvků nedočkáte. Proč? To ví zřejmě jenom… pojišťovna.
Je to, jak to je. Máme tu určitá opatření, která musejí dodržovat milovníci pohybu i samotní lektoři. Většina z nás se ze dne na den ocitla bez klientů a příjmů z kurzů a seminářů, máme zavřeno. Respektujeme to, i když to není jednoduché. Ale když budu mluvit za sebe, tak tahle situace mě na druhou stranu nakopla k něčemu, co jsem dlouho dělat nechtěla. Na podzim roku 2020 jsem rozjela své první online kurzy hormonální jógy. Šla jsem do neznáma, do risku, stálo to hodně zařizování i financí, abych svým klientkám zajistila opravdu kvalitní přenos, zvuk a obraz, to vše při zachování soukromí a komfortu všech přihlášených.
Povedlo se. Semináře, workshopy i opakovací lekce hormonální jógy frčí, vy se hlásíte, posíláte skvělé zpětné vazby a mě to těší. Moc. I když mi chybíte osobně, tak aspoň takhle spolu JSME. Má to energii, má to kouzlo. Má to smysl.
A pak, když byste mohly vy ušetřit, a já třeba získat další nové klienty na online lekce, tak vám hodí klacky přes cestu i NĚKTERÉ zdravotní pojišťovny. Na ONLINE lekce se totiž jejich příspěvky nevztahují. Proč? Já nevím. Možná to jen neřeší, možná nechtějí, možná zaspaly dobu, možná… Takže zatímco vy hledáte kousek pohybu aspoň doma a my, lektoři, se snažíme hledat řešení, jak se i v situaci, kdy nemůžeme svobodně podnikat a uvítat vás ve studiích, uživit, zdravotní pojišťovny to vidí jinak. Jak kdyby pravidelné cvičení a pohyb doma nebyly aktivitou, která prospívá?
Já se vám přiznám, nadzvedlo mě to ze židle, a rozhodně to nebyl pokus o levitaci. 🙂
I když teď jiné než online kurzy sama dělat nemohu, tak i přesto vám vypisuji nabídku příspěvků pojišťoven v tomto roce, třeba se vám něco bude hodit do budoucna. Pokud máte s příspěvky od pojišťovny samy nějaké zajímavé zkušenosti, klidně mi o nich dejte vědět. Děkuju.
V následujícím výčtu uvádím základní přehled příspěvků v roce 2021. Berte ho prosím orientačně, neobsahuje veškeré informace, je to jen takový tahák, a není v mých silách sledovat změny jednotlivých pojišťoven ze dne na den. Detailní informace byste měly získat na webu své zdravotní pojišťovny.
Naše největší zdravotní pojišťovna myslí na všechny věkové skupiny, každopádně pojišťovna na žádné online lekce nepřispívá (info z webu pojišťovny). A to je teda trochu škoda. Pokud tedy s kurzem hormonální jógy vydržíte až do chvíle, kdy zase budeme moci svobodně podnikat a scházet se s vámi ve studiích, tak příspěvek na lekce jógy můžete čerpat podle následujících pravidel:
Výše příspěvku:
Můj tip: Některé mé klientky, které začaly s hormonální jógou znovu po porodu, si nemohou vynachválit zvýšenou tvorbu mateřského mléka, a navíc i větší chuť na sex. Hmmm?
Podmínky:
Pojišťovna přijímá platební doklady s datem vystavení od 1. 10. 2020, které v den podání žádosti nejsou starší než 3 měsíce. Doklad doložte nejpozději do 30. 11. 2021. Na pojištěnce ve věku 18 až 65 let se vztahuje podmínka, že minimální hodnota dokladu nebo součtu několika dokladů (permanentek) musí být 1 500 Kč, uhrazena bude maximálně jedna třetina pojištěncem vynaložených nákladů (do max. výše 500 Kč), u osob starších 65 let toto neplatí.
I pojištěnci Vojenské zdravotní pojišťovny místo online lekcí mrkev zřejmě ostrouhají :-), protože ani tato pojišťovna nepřispívá na online lekce pohybových aktivit (info z webu pojišťovny). Inu, doba se mění a my můžeme doufat, že třeba časem to bude trochu jinak.
Výše příspěvků:
Podmínky: Žádost o příspěvek je nutné podat do 90 dnů od data na dokladu o úhradě, nejpozději však do 31. 12. kalendářního roku. Na letní sportovně pohybový pobyt konaný v období od 28. 6. 2021 do 31. 8. 2021, který trvá nejméně pět po sobě jdoucích dnů. Příspěvek lze přiznat pouze na pobyty (vč. tzv. příměstských) se sportovním a pohybovým zaměřením (např. plavecký, cyklistický, atletický, vodácký, kurz in-line bruslení apod.)
Detailní info najdete na webu pojišťovny.
Další pojišťovnou, kde můžete čerpat příspěvek na sportovní aktivity, je OZP. Z jejího webu ani podmínek jsem nevyčetla žádnou informaci o tom, že by podobně jako u předchozích pojišťoven nešel příspěvek čerpat na online formu kurzu. Takže si tuto možnost prosím přímo u ní ověřte. Pokud máte jinou zkušenost, prosím, dejte mi vědět. Ráda svým čtenářkám předám aktuální či zpřesněné informace.
Výše příspěvku:
Podmínky: Pojišťovna nabízí specifické programy, mj. pro členy klubu Vitakarty, každý program má jiné podmínky. Mezi proplácené aktivity, které se dotýkají našeho tématu, patří: preventivní aktivity, např. fitness, jóga, pilates, letní tábory, cvičení pro těhotné, pro maminky
Tato pojišťovna nabízí příspěvek až 500 Kč (děti i mládež do 18 let + pojištěnci starší 19 let) na pohybové aktivity. Pojištěnci musejí být uživateli programu my213. Těm pak nabízí příspěvek na nákup permanentky na pohybové aktivity ve výši 50 % z ceny na plavání a fitness tj. spinning, posilovna, aktivní posilovací stroje, rehabilitační cvičení, jóga, aerobik (nehradí se solária, masáže, všechny typy tance, zumba, judo, karate, kick-box, jednodenní permanentky, permanentky na lyžování apod.)
Mrkla jsem v rychlosti na přesnější podmínky a bohužel, i na webu této pojišťovny se dočítám, že se proplácení příspěvků nevztahuje na online lekce.
Na detailní výčet příspěvků a podmínek zajděte prosím na web pojišťovny.
Asi jediná pojišťovna, která na svém webu přímo uvádí, že příspěvky lze získat i na ONLINE formu pohybu. Mezi proplácené aktivity patří: organizované cvičení určené pro děti, sportovní kurzy/kroužky určené pro děti, individuální sportovní pohybové aktivity a sporty dlouhodobého charakteru, rozvíjející sílu, koordinaci, flexibilitu, posílení středu těla, napomáhající ke zlepšení či podpoře kondice, určené pro děti, sportovní pohybové aktivity a sporty dlouhodobého charakteru, rozvíjející sílu, koordinaci, flexibilitu, posílení středu těla, napomáhající ke zlepšení či podpoře kondice, pro dospělé, cvičení pro těhotné, cvičení žen po porodu…Výše příspěvku:
Podmínky: Platební doklady předkládejte nejpozději do dvou měsíců od realizace, mějte na něm uvedeno, o jaký sport se jedná. Dlouhodobá předplacená sportovní aktivita (permanentka) musí být minimálně za 800 Kč celkem (neplatí pro pojištěnce od 65 let). Jednotlivé doklady pro jednu osobu jdou sčítat. Možnost čerpání od 4. ledna 2021 – 31. prosince 2021 nebo do vyčerpání financí (pro těhotné a po porodu do 20. ledna 2022)
Náš výčet uzavírá ZPŠ, která rovněž několika set korunami příspívá svým pojištěncům na pohybové aktivity. Na webových stránkách pojišťovny jsem se během přípravy tohoto článku nedozvěděla jasnou informaci o tom, že byste příspěvek mohly čerpat pouze na prezenční formu lekcí. Máte-li tedy zájem o nějaký online kurz, třeba o online seminář hormonální jógy, raději si podmínky ještě detailně pročtěte, nebo se informujte přímo u pojišťovny. Ale vypadá to dobře. 🙂
Výše příspěvků:
A to je vše, těším se s vámi brzy na viděnou. Buď online, anebo časem ve vašem městě… Šárka
Zdravím, chtěla bych se podělit o svoji zkušenost s proplácením u VZP. Když jsem přinesla doklad, pojišťovna mi odmítla příspěvek dát. Byl pro ně nepřijatelný pojem „hormonální jógová terapie“ jak bylo psáno na dokladu. To prý není možné, prý slovo „hormonální“ a „terapie“ zní, jako bych tam polykala prášky či něco podobného. Radili se na pobočce i s vedením, ale neuznali to…
Seminář jsem absolvovala před téměř třemi roky. Důvod akné, srovnání hormonů…Pomohlo to. Navíc mi pomáhá i na problémy s krční páteří. Za mě skvělá věc, která skutečně pomáhá. Doporučuji všem 🙂