Objevte v srpnu bájný „trojitý zářič“

1.8. 2019Šárka Simonidesová11890x0

Srpen představuje samotné vyvrcholení léta, během něhož sklízíme hojnost, kterou nám nadělila Matka příroda. Pulty tržnic a obchodů doslova přetékají zralým ovocem a mnoha druhy zeleniny. Element ohně nadále vládne, na konci měsíce bude přecházet do elementu země. Vášnivé emoce a živočišný temperament dosahují svého vrcholu a začínají se pomalu zklidňovat a uzemňovat. V srpnu se ocitá v ohrožení celý tělesný systém a především termoregulace našeho těla. Výkyvy teplot jsou příznačné právě pro srpen, kdy se tělo může přehřívat více než kdy jindy.

Žijeme v uspěchané době, kdy se zapomínáme vědovat samy sobě.

S termoregulací podle tradiční čínské medicíny úzce souvisí „trojitý zářič“, orgán, o kterém se vedou stále živé debaty. Trojitý zářič, to je imaginární orgán, který má za úkol rozvádět základní životní energii čchi do všech orgánů v našem těle. Někdy se také užívá pojem „tři ohřívače“ či „tři ohniště“. Někteří tvrdí, že trojitý zářič je hmotný orgán, míní jím pohrudnici a podbřišnici, jiní zase celou břišní a hrudní dutinu. Současní čínští autoři se přiklánějí k názoru, že trojitý zářič symbolizuje horní, střední a spodní část trupu s příslušnými orgány.

„Tři ohniště jsou stezkami výživy, jsou počátkem všech energií.“

Orgán se rozděluje na tři části — horní, střední a spodní zářič. Horní zářič se nachází mezi srdcem a bránicí, střední v žaludeční dutině a spodní u horního otvoru močového měchýře. Jak již víte z lednového dílu, v ledvinách sídlí prvopočáteční čchi. Úkolem trojitého zářiče je přepravovat právě tuto energii do prostředního zářiče, kde je doplňována o energii z potravy. V horním části trojitého zářiče je pak ještě doplněna o energii, kterou získáváme dýcháním.

Čínská medicína také připodobňuje tento orgán tomu, čemu se v indické józe říká čakry. Jeho funkce tak také úzce souvisí s žlázami s vnitřní sekrecí, které mají na starosti hormonální rovnováhu v našem těle. Podpoříte-li svůj hormonální systém pohybem, například hormonální jógou, podpoříte i funkci trojitého zářiče.

jak jsem se dostala k hormonální jógové terapii

Na trojitý zářič jsou napojeny všechny ostatní meridiány

Meridián trojitého zářiče začíná na vnější straně prsteníčku, vede po horní straně zápěstí, pokračuje po předloktí na rameno kolem lopatky k sedmému krčnímu obratli. Odtud postupuje po krku do jamky nad klíční kostí a k hrudní kosti, odkud se rozptyluje do obalu srdce. Ze středu hrudi se odděluje další větev, která směřuje nahoru přes hrdlo až nad ucho, končí u zevního koutku oka. Má celkem 23 bodů.

Díky nevyváženosti trojitého zářiče mohou vznikat poruchy související s příslušnými orgány. Onemocnění horního zářiče ovlivňuje funkci plic a srdce, poruchy středního zářiče vedou k zažívacím problémům a při chorobném stavu spodního zářiče se mohou objevit problémy s vodním hospodářstvím a vylučováním.

jak jsem se dostala k hormonální jógové terapii

Trojitý zářič ovládá termoregulaci

V létě nás dokáží potrápit pořádná vedra. Zvlášť u malých dětí a starších lidí může snadno dojít k dehydrataci a poruše termoregulace. Správná teplota těla zaručuje perfektní fungování všech tělesných orgánů. V případě, že tělesná teplota klesne pod 35,5 °C, znamená to, že je tělo podchlazené. Naopak přehřátí těla se vyznačuje teplotou vyšší jak 37 °C.

Základní prevencí proti přehřátí je pitný režim. Dostatek tekutin ale nemusí stačit, pokud je činnost trojitého zářiče nevyvážená. Čchi trojitého zářiče totiž podporuje i přepravu tekutin po celém těle a chorobný stav může způsobit poruchy termoregulace, vznik opuchlin a vodnatelnost.

Teď si možná říkáte, že pitný režim dodržujete. Ale přesto se necítíte ve své kůži? Zkuste se zamyslet nad tím, jaké tekutiny do těla dostáváte. Pokud je to voda, tak zapátrejte po tom, zda se jedná o „živou vodu“ z pramenů či „mrtvou vodu“ z našich kohoutků. Zkuste někdy pro změnu zajít ke studánce s pitnou vodu. Uvidíte, že si každá jedinečná buňka ve ve vašem těle bude výskat radostí.

Mějte na paměti, že převážná většina našeho organismu je tvořena vodou. Je jen na nás, jak kvalitní palivo tělu dodáme.

Uvádí se, že obsah H2O v lidském těle v souvislosti s věkem je:

u novorozenců 70—80 %

u mužů okolo 60 %

u žen 50—55 %

a u starších lidí okolo 50 %

Je-li nám horko, může za to často i vnitřní neklid a přemíra stresu. Zastavte se na chvíli a odpočiňte si nejlépe v tiché a dobře větrané místnosti. Naopak pocit chladna a zimnice může být příznakem přicházející nemoci. Chronická zimozřivost ale může být spojena i s naší psychickou stránkou. Cítíte se bídně a frustrovaně? Možná vám chybí v životě radost. Zkuste každý den vybočit ze zajetých kolejí a naplnit ho nevšedním zážitkem. Zapovídejte se s paní na pokladně, ozvěte se kamarádce, na kterou už dlouho nemáte čas, nebo smočte nohy v kašně na náměstí! Fantazii se meze nekladou.

Odborník na „mikrodobrodružství“ Alastair Humphreys říká, že pro pravé dobrodružství se nemusíte vydat přes půl zeměkoule. Podle něj se stačí vydat na drobné výpravy do neznámých míst v blízkosti domova. Jedno z jeho dobrodružství například spočívalo v tom, že v noci přespal pod hvězdami a ráno se vydal metrem na pracovní schůzku.

jak jsem se dostala k hormonální jógové terapii

Věnujte pozornost biologickým rytmům

Mezi 21. a 23. hodinou večerní je aktivita trojitého zářiče nejvyšší. V tuto dobu se tělo připravuje na spánek a nemělo by se činit nic pro aktivaci organismu. Tedy nekouřit, nepít alkohol ani nejíst. Pozor i na ostatní rušivé elementy, jako je například modré světlo z obrazovek počítačů a telefonů. Pokud jste zvyklí v posteli rolovat poslední výstřelky svých přátel na sociálních sítích, přepněte alespoň obrazovku do tzv. nočního režimu, který displej zbarví do oranžového odstínu. Modré světlo, které je součástí slunečního záření, totiž v noci brání produkci melatoninu v těle, hormonu důležitému pro kvalitu spánku.

Podle TCM je ideální polohou pro zdravý spánek leh na pravém boku. Pravá ruka je pokrčená na polštáři a levá volně spočívá na boku. Srdce je při této pozici výš než játra a krev (čchi) může volně cirkulovat. Dle učení jógy se při lehu na pravém bohu zprůchodní více levá nosní dírka, která je spojována s měsíční energií (energií chandra). Tím, že se dostane levá nosní dírka do dominance, podpoří se tok této měsíční energie, která v těle prohlubuje zklidnění. Energie chandra je také spojována s ženskou chladivou energií. Spánek na pravém boku prohloubí kvalitu spánku a tím podporuje regeneraci celého těla během něj.

jak jsem se dostala k hormonální jógové terapii

Udržujte hladký tok čchi pomocí orgánové sestavy

Aby čchi udržovala normální funkci vnitřních orgánů, musí kolem nich hladce protékat. A to má za úkol právě trojitý zářič. Výchozí poloha pro fyzickou energetizaci trojitého zářiče je stejná jako u cviku pro podporu dráhy osrdečníku.

Usedněte do tureckého sedu, před tělem překřižte paže a položte pravou ruku na levé koleno a levou ruku naopak na koleno pravé. Během nádechu napřimte páteř a během výdechu pomalu přejděte do hlubokého předklonu. Hlavu položte na podlahu. Pokud vám to tělo nedovolí, nechte hlavu uvolněně spuštěnou tam, kde je vám to příjemné. S každým výdechem prohlubujte předklon. Zpět se vracejte s nádechem obratel po obratli.

V příštím díle se můžete těšit na pokračování našeho seriálu věnujícímu se orgánům a orgánové sestavě, tentokrát na téma sleziny a slinivky, orgánům, které jsou v září nejcitlivější.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.