Jak si na sebe najít konečně víc času?

11.1. 2021Šárka Simonidesová3130x0

Rok 2020 byl rokem změn. Všechny jsme si prošly takovými turbulencemi, že se nám o tom ani nezdálo. V létě byl konečně čas vydechnout, zastavit se. Změna prostředí, útěk z města do přírody i zpomalený tok událostí na letní dovolené bývá často spouštěčem vnitřních procesů. Dumáme o tom, jaký žijeme život a jestli jsme v něm spokojené. Nebo se naplno projeví únava posledních týdnů, měsíců a možná i let, kdy jsme nevěděly, kam dřív skočit a na sebe úplně zapomněly. Na podzim na nás čekala druhá zkouška. Homeoffice, domácí výuka, čas a prostor se opět smrsknul na minimum. Blíží se konec roku a s ním opět bilancujeme.

Svět se zrychlil a čas zmizel

Nebo ne? Možná právě práce s časem je dovednost, která nám schází. Správné nakládání s časem bylo v matriarchální společnosti spojeno s ženami, které si tuto znalost předávaly z generace na generaci. Ženy jsou ze své podstaty napojeny na přírodu a na její rytmus. Máme své biologické hodiny, které nám říkají, kdy je ten správný čas počít dítě. Ale už jsme zapomněly na to, jak si svůj život uspořádat tak, abychom nevyhořely.

Řetězec se přerušil. Generace našich maminek nám ukázala, že péče o domácnost, výchova dětí a příprava zázemí pro manžela je jakousi samozřejmostí, kterou musí stůj co stůj zastat samy. Ale už nás méně učí to, jak být každý den aspoň chvíli sama se sebou. Pokud ženy znají své potřeby a naplňují je, mají potom i sílu na to pečovat o ostatní.

Dlouhá léta, kdy na sebe ženy úplně rezignují, může vyústit i ve vážnější zdravotní problém:

„Ženám, které navštěvují moje kurzy hormonální jógy, je něco mezi třiceti a padesáti lety. Přijdou za mnou, někdy až po letech popírání sebe sama, až když se ozve nějaký zdravotní problém související s jejich ženstvím: bolestivá menstruace, myomy, nemožnost otěhotnět, těžký průběh menopauzy. Jsou to hlavně ženy, které se potřebuji v první řadě na malou chvilku zastavit. Když se pak věnuji na kurzu meditaci a mluvím o jejich těle, jako o chrámu, o který mají pečovat s láskou, často mají slzu v oku. Je to třeba poprvé nebo po hodně dlouhé době, kdy vědomě zpomalí a pracují se sebou a se svým tělem“, popisuje lektorka hormonální jógy Šárka Simonidesová, která s ženami pracuje více než deset let.

Abychom věděly,  jak správně naložit se svým časem, musíme poznat dobře samy sebe.

To je základ. Protože co máte rádi, to začnete hladit, co hladíte, začnete mít rádi. Položte si schválně pár otázek typu: Co chci? A co potřebuji? V jaké situaci se cítím dobře? Co potřebuji zažívat? Co bych chtěla změnit? Až si v hlavě vytvoříte svůj nový záměr (nebo možná oprášíte jenom ten zapomenutý), vytvořte si plán a pusťte se do akce. Krůček po krůčku se pohybujte tak, abyste ho naplnila, jinak zůstane jen pěkným snem.

Máte pocit, že nic nepotřebujete měnit, ale přesto se cítíte nespokojené? Často se stačí jen zastavit a plně se uvědomit, jaké vzácné dary nám život přináší. Dovolte si plně a vědomě prožít vaše štěstí. Je prokázáno, že lidé, kteří jsou vděční a pěstují vděk v sobě, žijí mnohem šťastnější život, než ti, kteří si stěžují a svoji pozornost směřují spíš ven než dovnitř.

Stejně tak, jak se nám v jedné minutě dokáže dobrá nálada a energie vytratit, tak je třeba si uvědomit, že tak rychle ji můžeme zase dostat zpět na vlnu radosti a plné energie. Jaké triky zvolíte, je jen na vás. Protože každá žena je jedinečný originál a na každou z nás funguje něco jiného. Vše, co k radostnému životu potřebujete, již máte. Jste to VY, jako ta nejlepší přítelkyně, kterou máte vždy po boku. Dejte si rande sama se sebou a odhalte společně triky a maličkosti, které na vás fungují, a rozvíjejte je, abyste je mohla kdykoliv použít. Protože klíč k uzdravení, ke spokojenému životu, … (doplňte si sama), máme každá v sobě,“ doporučuje Šárka Simonidesová.

Umět dělat ty správné věci v ten správný čas

Pro to, abyste tohle všechno zvládly, je důležité umět dělat ty správné věci v ten správný čas. Vemte si jednoduchý příměr se spánkem. Ideální doba pro spánek je mezi desátou večerní a šestou ráno. V tu dobu se nám ladí náš citlivý hormonální systém a startují se samouzdravovací procesy v těle. Když pravidelně nespíte půlku noci, probouzíte se ráno nevyspalé a dlouhodobě si pravděpodobně zaděláváte na spánkový deficit. Celý den plníte jenom to nejnutnější, házíte do sebe jednu kávu za druhou a o nějaké energii k plnění vlastních cílů se vám může jenom zdát.

Pro vlastní motivaci je totiž esenciálně důležité být odpočatá a psychicky vyrovnaná. Klíč je v tom, naučit se lépe hospodařit se svou energií. Vyhněte se činnostem a lidem, kteří vám berou energii. Naučte se říkat ne. Využívejte darů svého měsíčního cyklu a vykonávejte určité činnosti v určitý čas. U žen se úroveň energie proměňuje i během dne, je to jako příliv a odliv. Nechoďte zbytečně proti vašemu přirozenému rytmu. Vy sama víte nejlépe, kdy je ten pravý čas, kdy máte dost síly a kdy ne.

Netlačte příliš na pilu

Často nás nejrůznější motivační články snaží přesvědčit o tom, že jenom málo tlačíme na pilu. Že jsme ze sebe nevydaly to nejlepší, nepodaly výkon. Všimněte si ale, kdo je autorem takových článků. Většinou jsou to muži, kterým je hecování k vyššímu výkonu vlastní a plně odpovídá jejich nastavení. Většině žen ale tohle nemusí vůbec vyhovovat.

Všimly jste si někdy, že někdy se věci dějí tak nějak samy od sebe? Že, když víme, že to je to správné ořechové, nepotřebujeme vytvářet žádný nátlak a máme dost energie a motivace soustředit svou pozornost na věci, které jsou pro nás důležité? Někdy stačí pochopit sebe sama a být k sobě jemná.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.