Ke zdravějšímu já v roce 2020 s ajurvédou

29.1. 2020Šárka Simonidesová3318x0

Stejně jako tradiční čínská medicína i ajurvéda má co říct. Ze svého tři týdenního ajúrvédského pobytu na Srí Lance jsem si odnesla spoustu tipů, o které bych se s vámi chtěla podělit. Indická ajúrvéda je podobně jako tradiční čínská medicína tisíce let starý systém léčby, který zahrnuje výživu, bylinky, jógu, masáže nebo aromaterapii.

Vydejte se se mnou v roce 2020 na dobrodružnou cestu čerpající z moudrosti starověkých indických tradic. Pojďme se naučit, jak naše tělo postupně posílit a ozdravit orgán po orgánu. Tentokrát formou tipů, receptů a konkrétních návodů, které můžete aplikovat teď a tady, i v našich uspěchaných moderních životech.

Žijeme v uspěchané době, kdy se zapomínáme vědovat samy sobě.

Tip pro ledviny: Zařaďte do svého jídelníčku kičari

Když se společně vaří dvě ajúrvédské ingredience — rýže a dal, vznikne lahodná a hustá polévka zvaná kičari. Tento pokrm je součástí harmonizující stravy, která je vhodná pro všechny typy, je tzv. tridóšický. Ajúrvéda rozlišuje tři dóši: vátu, pittu, kaphu. To, do kterého typu spadáte, si můžete snadno otestovat například zde.

Hlavním přínosem kičari je to, že nejen tělo účinně čistí, ale dodává mu i hodně bílkovin a vlákniny. Je to výborné jídlo, které vyživuje všechny tkáně v těle, dodává mu sílu a vitalitu, pomáhá s detoxikací buněk a účinně bojuje proti jejich stárnutí. Když budete kičari jíst po dobu 21 dní, pročistíte si ledviny. A to je v tomto období více než aktuální. V lednu a v únoru je totiž podle čínského kalendáře období ledvinmočového měchýře, mrkněte na blog na moje starší články, kde jsem se o jednotlivých orgánech podrobně rozepisovala.

Existuje mnoho obměn na kičari. Zeleninu lze různě kombinovat, stejně jako koření a semínka. I když je kičari ve své podstatě jídlo, které je vhodné pro všechny tři dóši, můžete si pokrm volbou zeleniny a koření lehce přizpůsobit na míru svému typu. Tradiční poměr rýže a luštěnin je 2:1, tedy dva díly rýže a jeden díl luštěnin. Indové používají žlutou čočku mungo dal, ale stejně dobře vám poslouží i běžně dostupná červená čočka nebo mungo fazolky.

Jako koření se při přípravě kičari používá: zázvor, mletá kurkuma, římský kmín, černá hořčičná semínka, pískavice, koriandr, celý hřebíček, pálivá paprička a špetka asafoetida (neboli čertovo lejno, specificky vonící pryskyřice, která se získává z kořenů tropických stromů). Ze zeleniny se hodí například dýně, řepa, mrkev, sladké brambory, květák, čekanka, fenykl, kapusta či pórek. Nejlepší je využívat pokud možno sezónní zeleninu v bio kvalitě.

Žijeme v uspěchané době, kdy se zapomínáme vědovat samy sobě.

V ajurvédě se tradičně používá jako základ jídel ghí neboli přepuštěné máslo. Díky ohřevu másla a následnému sběru pěny se zbavíte laktózy a cukru. Voda se odpaří a zůstane jen zlatavá tekutina ghí. Přepuštěné máslo se v ajúrvédské medicíně používá jako vodič pro přípravu a lepší vstřebávání účinků bylinek. Při vaření kičari se tento princip uplatníte tím, že na ghí nejdříve opražíte celá semena koření a poté necháte rozvonět i koření mleté. Jenom pozor, abyste ho nepřipálili.

V dalším kroku přidáte rýži a luštěniny, zalijete vodou a přivedete k varu. Asi v polovině vaření přisypte i nadrobno nakrájenou zeleninu. Nejprve tvrdší druhy jako jsou mrkev či řepa, posléze i měkčí druhy jako je brokolice a úplně nakonec výhonky či listovou zeleninu. Zasypte bohatě čerstvým koriandrem a vychutnejte si každé sousto, stojí to za to! Dobrou chuť.

Žijeme v uspěchané době, kdy se zapomínáme vědovat samy sobě.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.